Zálohování

Zálohování
Myslete na to, že každý počítač nebo notebook je pouze stroj a ten se může pokazit nebo ztratit. Zařízení si můžete koupit jiné, programy znovu nainstalovat, ale dokumenty, fotografie, ... - to je vaše práce, jedinečné momenty a ty bohužel asi již znovu nezískáte. Pokud máte v počítači uloženy fotografie ze svatby, narozenin, výročí, dovolené, bez zálohy o ně můžete kdykoli přijít. Proto ZÁLOHUJTE. Existují lepší i horší varianty, ale každý způsob je lepší než žádný!!

Jak zálohovat?

Hlavně pravidelně. Např. 1x měsíčně si nové fotografie a dokumenty zkopírujete na externí disk. Buď ručně nebo lépe použít nějakého zálohovacího programu. Těchto programů existuje spousta a po nastavení pracují většinou automaticky.

Kam zálohovat?

  • V ideálním případě mimo počítač na externí pevný disk. Externí pevné disky můžete mít buď připojené pomocí USB nebo lepší varianta je po síti, tzv. NAS úložiště. A pro ty, kteří chtějí mít opravdu jistotu, potom úložiště NAS s více disky zapojeném do tzv. „raidu“.
  • Je možno zálohovat i někam do úložiště na internetu (Dropbox, Microsoft, Google One, ...). Tyto úložiště jsou fyzicky nejbezpečnější. Přístup k nim však nemáte pouze vy, ale i „poskytovatel“.
  • Třetí variantou je zálohování na přenosná média - CD (nebo DVD), USB flash disk. Ale ty nejsou spolehlivé pro delší uchovávání dat. S každým rokem spolehlivost klesá...


Praxe s fotografiemi

A co se týká např. Fotografií, které máte v mobilu nebo pořízeno fotoaparátem – i na toto je nutno myslet. U mobilů je možné, že tam nějaké automatické zálohování je (ale jste si tím jisti?). U fotoaparátů jsem se setkal s případy, kdy si konkrétní osoba nechávala vše na paměťové kartě. Pokud fotíte, stáhněte si fotografie do počítače, promažte ty nepovedené a ty, co chcete zachovat si nechte v počítači a ještě si udělejte zálohu...

Doporučení

Pro většinu lidí bude nejvýhodnější si pořídit externí pevný disk přes USB. Asi bohatě bude stačit 500GB nebo 1TB (Koukněte na naši nabídku https://www.hpdecin.cz/pevne-disky-externi. A jednou za čas vezměte tento disk, připojte jej kabelem k počítači a zkopírujte si dokumenty na tento disk (aby zůstaly v počítači a ještě byly na disku).

Ještě odbočení pro upřesnění. Píši zde o zálohování obecně. Pro všímavé to lze ještě rozdělit na dvě kategorie – zálohování a archivace. Zálohování se dělá průběžně, kdy se do souborů zasahuje (upravuje, maže, přepisuje) a mohou vznikat různé pracovní verze. Archivace jsou již hotové dokumenty, které se uloží a nepředpokládá se, že se s nimi bude pracovat.
V archivu většinou stačí jedna verze, u zálohy dokumentů se většinou dělá více kopií průběžně, aby se uživatel mohl případně vrátit ke starší verzi.

Odeslat článek známému   Vytisknout